Kolosej
Film distribucije Blitz Film & Video Distribution

To je vojna!

akcijska romantična komedija
Na sporedu od: 16.2.2012, Kolosej Ljubljana
1h 38min / 98min
Leto: 2012
Država: ZDA
Jezik: angleščina
Scenarij: Timothy Dowling in Simon Kinberg po zgodbi Marcusa Gautesena
Režija: McG
Delo, življenje in dolgoletno prijateljstvo dveh najboljših in najbolj nevarnih ameriških agentov postavi na kocko nenavadno razkritje, da oba tekmujeta za naklonjenost iste lepotice. Čeprav sprva skleneta, da bosta v ljubezenski tekmi spoštovala prijateljska pravila nevmešavanja, ljubosumje zmaga nad razumom. Z uporabo dolgoletnega vohunskega znanja in najnovejše tehnologije, skušata drug drugemu uničiti zmenke, kar povzroči nenadzorovane, zabavne in velikokrat zelo boleče ljubezenske težave.

Chris Pine in Tom Hardy igrata najbolj smrtonosna operativca Cie, nerazdružljiva partnerja in najboljša prijatelja… dokler se ne zaljubita v isto žensko (Reese Witherspoon). Svojčas sta pomagala pri rušenju celih narodov, zdaj pa vsak svoje neprimerljive sposobnosti uporabljata, da ugonobita svojega najhujšega sovražnika – drug drugega.

Franklin Delano Roosevelt Foster, ljubkovalno imenovan FDR (Pine), je čeden, eleganten in samozavesten; dar ima, da privlači lepe ženske. Njegov partner in najboljši prijatelj James z vzdevkom Tuck (Hardy) je možat, postaven in nevaren, a nič kaj vešč v ljubezenskih zadevah. Skupaj sta zaradi svojih neprimerljivih sposobnosti in postavnosti najboljša med agenti Cie. Toda njuna dolgoletna osebna in poklicna vez se znajde na preizkušnji, ko se začneta nevede potegovati za isto žensko.

Ta ženska je Lauren Scott (Witherspoon), ocenjevalka izdelkov pri najbolj vplivni reviji za pomoč potrošnikom. O morju izdelkov – od pametnih telefonov do kuhinjskih pečic – ve domala vse; v službi je izkušena in preizkušena vodja. Ne gredo pa ji zmenki – dokler njena najboljša prijateljica Trish (Chelsea Handler) zadev ne vzame v lastne roke in jo vpiše v spletno agencijo za zmenke – v katero se je nedavno in z nemalo nejevolje vpisal tudi Tuck.

Tuckov in Laurenin prvi zmenek je poln iskric in obetov. Po slovesu Lauren zaide v izposojevalnico videov, kjer, kakšno naključje, FDR išče novo žrtev za svoje ljubezenske podvige. Ne vedoč, da Lauren ravnokar prihaja z zmenka s Tuckom, je osupel, ko ga Lauren kratko malo zavrne. A vztraja; Lauren se vda njegovemu moledovanju, češ da besedice Ne ne prizna, in pristane na zmenek.

Lauren seveda ne more verjeti, kakšno srečo ima. Do danes je bila sama, zdaj pa se dobiva z dvema božansko lepima in domala popolnima moškima. Medtem ta popolna moška hitro dojameta, da se dobivata z isto žensko, in na površje pride njuna tekmovalnost. Določita osnovna pravila. Naj zmaga najboljši. Prijatelja postaneta sovražnika in za dosego cilja so na voljo vsi umazani triki. To prinese same težave. To je vojna.

»Zaljubljata se v Lauren in vse bolj sta tekmovalna; oprimeta se vseh vohunskih taktik in tehnik, da drug drugemu spodneseta stol. Lauren, ki bi zgolj rada našla pravega moškega, se niti sanja ne, da se gresta FDR in Tuck pravo vojno za njeno ljubezen,« pravi producent in scenarist Simon Kinberg.

Rdeča nit – kaj se zgodi, če se dva prijatelja z neverjetnimi sposobnostmi obrneta eden proti drugemu – je poglavitna za humor in akcijo v filmu. Hkrati je režiser McG hotel, da se gledalci z vsemi temi pretiranimi zapleti lahko še vedno poistovetijo: »Hoteli smo jih predstaviti čim bolj verodostojno,« pravi režiser filmov Charlie’s Angels in Terminator: Salvation. »Ni nas zanimala satira. In z veseljem sem izkoristil dejstvo, da sta Tuck in FDR alfa samca. Tako nekako je, kot bi se srečala James Bond in Ethan Hunt iz filma Mission: Impossible. Bi se spoštovala? Seveda bi se. Toda ali bi se eden umaknil drugemu? Nikakor ne. Oba bi prepoznala veščost drugega, a oba bi prisegala vsak nase. In to poganja naš film.«

»Vsaka ženska si želi, da bi se zadnjo potegovala dva neverjetno seksi fanta,« pravi Witherspoonova. »Lauren ne ve, da sta Tuck in FDR Ciina tajna agenta. Zato je To je vojna skoraj kot dva filma v enem – moj lik je v komediji, Chrisov in Tomov pa v mogočnem akcijskem filmu.«

Pri tem se igralki zdi čudovito, da ima tudi Lauren dve plati: »V službi je najbolj odločna ženska na svetu, v osebnem življenju pa je skrajno neodločna. Gledalci se bodo lahko poistovetili z njenim namenom, da si izbere pravega moškega.« Kar je seveda silno težko, kajti oba njena snubca sta čedna, bistra, romantična… in najboljša tajna agenta na svetu.

Filmsko občinstvo že desetletja zapeljujejo podvigi, uspehi in privlačnost nadvse sposobnih vohunov. »Pri FDR-ju in Tucku smo se držali podobe agentov iz klasičnih filmov,« razlaga McG. V tem svetu sta privlačna življenje in smrt; mednarodne razsežnosti ima; in pravo nasprotje vsega je, kar navadni smrtniki doživljajo vsak dan. Gotovo bi vsi radi potovali po svetu, obiskovali eksotične kraje, vozili šponske avtomobile, streljali in bili neustavljivo privlačni. V tem filmu si to izdatno privoščimo in FDR in Tuck v njem sijajno funkcionirata. A ko gre za ljubezen, sta na istem kot vsi ostali. Pojma nimata.«

O snemanju filma

Chris Pine and Tom Hardy sta napeto vohunsko akcijo in nevarne kaskaderske podvige obvladovala kot stara preizkušena mačka, kar glede na njuno predhodno delo niti ni veliko presenečenje.

Pine velja po vlogi mladega Jamesa T. Kirka v novi verziji filma Star Trek in neizkušenega vlakovodjo v Unstoppable za enega najbolj iskanih mladih igralcev v Hollywoodu. Svoj lik v To je vojna opisuje kot »potrošnika prav vsega – odličnega viskija, dobrih cigar, elegantnih oblek, hitrih avtomobilov in lepih deklet. Ne nujno po tem vrstnem redu. Rad je vohun. Je tip, ki je kot otrok gledal filme Jamesa Bonda in si govoril, To hočem biti. V njegovem življenju ni veliko zapletov in silnega razmišljanja.«

Po drugi strani »Tuck prihaja iz povsem drugačne, resne šole vohunstva,« še naprej o liku svojega soigralca razpreda Pine. »Zapleten je, zanimiv; vse ponotranji. Vohunski eksistencialist je, medtem ko FDR uživa v orgijaški razsežnosti vohunskega sveta. Tom, ki igra Tucka, je nesramno nadarjen. Karizmatičen je in čeden kot sam hudič; v svojo vlogo je vnesel zapleteno naravo in angleško rahločutnost.«

Hardy je postal senzacija na videz čez noč z vlogo v hvaljenem filmu Inception, a se je izkazal tudi v nedavnih dramah Warrior, Tinker Tailor Soldier Spy, Bronson in Rock'n'Rolla. Vloga v To je vojna je torej nekakšen odmik od njegovih siceršnjih, a »Tom obožuje izzive,« ve povedati Kinberg. »Igral je že v težkih dramah in zahtevnih akcijskih filmih, tako da je pri našem filmu izziv verjetno humor; zabavna plat ga je pritegnila, da je sprejel vlogo.«

Če je bilo od Pinea in Hardyja pričakovati akcijsko izurjenost, pa gledalce le čaka en »prvič«: Reese Witherspoon s fanti v polni bojni formi. Ne le, da dirja z avtomobilom po vojaški stezi; leti tudi na trapezu in si nadene opravo in orožje za neusmiljeno streljanje z barvami. »Ob koncu filma je Reese v samem središču akcije,« zatrjuje McG.

Da bi Pine in Hardy oživila čim bolj verodostojna agenta Cie, so ustvarjalci za pomoč prosili vojaškega svetovalca z obširnimi izkušnjami na bojnih poljih Paula Mauricea, ki je tesno sodeloval z igralcema in ju izuril v rokovanju z orožjem in neposrednem spopadu. Kot kaže, se je to – in ves trud ostalih članov ekipe – obrestovalo, saj je še ne povsem dokončani film na poskusnem predvajanju dosegel izjemne rezultate. Izkazalo se je, da so ženske enako navdušene kot moški in pari. Zato – in po neverjetnem pozitivnem šušljanju o filmu nasploh – so se pri studiu odločili za nepričakovan datum premiere: valentinovo, 14. februar, ki je letos na torek. Večina filmov v ZDA namreč starta ob petkih, da si naberejo gledalce med koncem tedna. A McGju se zdi izid na praznik kot nalašč: »Konec koncev si vsakdo za valentinovo želi nekaj vznemirljivega…«

Witherspoonovi, Pineu in Hardyju sta se v poglavitnih vlogah pridružila Til Schweiger in Chelsea Handler. Prvi, v rodni Nemčiji eden največjih igralskih in režijskih zvezdnikov, igra zloveščega mednarodnega preprodajalca orožja, ki se namerava FDR-ju in Tucku maščevati za smrt svojega brata. Komičarka, avtorica in naravnost zlobna voditeljica pogovorne oddaje Chelsea Handler igra Laurenino najboljšo prijateljico Trish – ženo in mamo, ki si je za poglavitno življenjsko nalogo postavila, da prijateljici brez dlake na jeziku pove, kaj si misli o njenem ljubezenskem življenju. »V bistvu igram samo sebe, le da sem poročena,« pravi zloglasno samska igralka. »Lauren nič kaj leno svetuje: Poslušaj, spravi se med ljudi in počni, kar si želi početi vsaka ženska. Zažuraj, Chaka Khan!«

O igralcih

Reese Witherspoon (Lauren Scott) je upodobila že vrsto likov, kakršni prevzamejo tako kritike kot gledalce, in ni čudno, da je ena med najbolj iskanimi igralkami v Hollywoodu. Izjemna upodobitev June Carter Cash ob Joaquinu Phoenixu v biografski drami Walk the Line ji je leta 2006 prinesla oskarja, bafto, zlati globus, nagrado Ceha filmskih igralcev, nagrade kritiških združenj in še več drugih priznanj. Nazadnje smo jo gledali v adaptaciji romana Water For Elephants in romantični komediji Jamesa L. Brooksa How Do You Know, pred tem je posodila glas Susan Murphy v Monsters vs. Aliens in ob Vinceu Vaughnu igrala v romantični komediji Four Christmases. Trenutno snema film Mud Jeffa Nicholsa. Od leta 2007 je mednarodna ambasadorka in častna predsednica sklada Avon, ki skrbi za osveščanje in pravice žensk. Zelo se zavzema za mednarodni Zakon proti nasilju nad ženskami in čeprav o svojem dobrodelnem udejstvovanju ne govori veliko, se zavzema tudi za center za posiljene v Santa Monici ter za projekt Save the Children. Je članica sveta sklada Children’s Defense Fund, s katerim sodeluje že leta. Kariero je začela pri rosnih 14-ih, ko se je kot statistka potegovala za nastop v drami The Man in the Moon, nepričakovano pa je dobila kar glavno vlogo. Igrala je v filmih Rendition, Just Like Heaven, Vanity Fair, Legally Blonde, Legally Blonde 2: Red, White and Blonde, Sweet Home Alabama, Election, Cruel Intentions, Pleasantville, Fear, Freeway… Njena producentska hiša Type A Films je producirala njena filma Legally Blonde 2: Red, White and Blonde in Four Christmases ter sodobno pravljico Penelope s Christino Ricci in Jamesom McAvoyem.

Chris Pine (FDR Foster) se uveljavlja kot eden najbolj vročih mladih hollywoodskih igralcev. Nazadnje smo ga ob Denzelu Washingtonu videli v Unstoppable, pred tem v uspešnici Star Trek J. J. Abramsa, Carriers, risanki Quantum Quest: A Cassini Space Odyssey, Bottle Shock, neodvisnem celovečercu Small Town Saturday Night, Smokin’ Aces, Blind Dating, Just My Luck in The Princess Diaries 2: Royal Engagement. Trenutno snema Welcome to People z Michelle Pfeiffer, veliko pa igra tudi v gledališču, kjer je prejel že nemalo nagrad in priznanj.

Tom Hardy (Tuck) bliskovito postaja zelo iskan igralec; pred kratkim je igral v drami Warrior z Nickom Noltejem, v novi inačici vohunske drame Tinker Tailor Soldier Spy in je ravnokar zaključil snemanje Nolanovega The Dark Knight Rises in The Wettest County, pripravlja se že na snemanje postapokaliptičnega filma Fury Road iz franšize Mad Max. Anglež je kariero začel v miniseriji Band of Brothers, nato igral v Black Hawk Down Star Trek: Nemesis, The Reckoning, Dot the I, Rock'n'Rolla, Marie Antoinette, Layer Cake in Inception. Za naslovno vlogo v trilerju Bronson je dobil nagrado Britanskega neodvisnega filma. Na TV se je potegoval za bafto z vlogo v TV filmu Stuart: A Life Backwards, igral je Heathcliffa v inačici Wuthering Heights iz leta 2009, v TV filmih Oliver Twist, A for Andromeda, Sweeney Todd, Gideon’s Daughter, and Colditz in miniseriji The Virgin Queen. Uspešen je bil tudi na odrskih deskah.

Til Schweiger (Heinrich), eden največjih nemških zvezdnikov, igralcev producentov, scenaristov in režiserjev, ima lastno filmsko podjetje, s katerim se je na producentsko pot podal s filmom Knockin’ On Heaven’s Door, ki je postal kultna klasika po vsem svetu. Režiral in produciral je filme Der Eisbär, Barfuss, Raumschiff Surprise, Keinorhasen, ki je postal najbolj uspešen film leta 2008 in pobral kopico nemških nagrad (bambi, bavarska nagrada, naj nemška komedija, DIVA, jupiter, nagrada Ernsta Lubitscha…), njegovo nadaljevanje Zweiohrkueken, 1 ½ Ritter in pred kratkim še KOKOWÄÄH. Pred kamero je debitiral leta 1991 v filmu Manta, Manta in nadaljeval z Der bewegte Man, Maennerpension, Das Mädchen Rosemarie, Bandyta, Bang Boom Bang, Der grosse Bagarozy, Was tun, wenn´s brennt, Les Daltons vs. Lucky Luke, Der Rote Baron, Wo ist Fred, Phantomschmerz, Männerherzen … Nastopil je v več ameriških filmih: Already Dead, King Arthur, In Enemy Hands, Magicians, Tomb Raider: The Cradle of Life, Driven, Investigating Sex, Joe and Max The Replacement Killers, Inglorious Basterds, New Year's Eve... Pred kratkim je zaključil snemanje filmov The Courier z Mickeyjem Rourkom.

O ustvarjalcih

McG (režiser) je na režiserskem stolčku debitiral z akcijo Charlie’s Angels, ki je v prvem vikendu ob začetku predvajanja dosegel rekord najbolj donosnega film režiserja novinca. Skupaj je po svetu navrgel prek 250 milijonov dolarjev, McG pa je režiral tudi nadaljevanje, Charlie's Angels: Full Throttle, ki je prineslo še dodatnih 265 milijonov. Po tem uspehu je osnoval lastno produkcijsko podjetje Wonderland Sound and Vision, ki producira filmske in TV projekte za Warner Bros; zanje je produciral serije in oddaje The O.C., Human Target, Supernatural, Pussycat Dolls Present: The Search for the Next Doll Chuck in (s Spielbergom) The Dan Finnerty Show ter film Stay Alive. Kariero je začel kot režiser neznansko priljubljenih oglasnih kampanj za podjetji The Gap in Coca Cola ter prek 50 glasbenih videospotov za različne in raznolike glasbenike, med njimi za Sublime in Wyclefa Jeana.

Timothy Dowling (zgodba, scenarij), ki ga je revija Variety uvrstila med 10 scenaristov, na katere je treba biti pozoren v letu 2010, je spisal mnoge uspešne komedije, med njimi Just Go With It z Adamom Sandlerjem in Jennifer Aniston ter Role Models s Paulom Ruddom. Trenutno piše novo inačico Uptown Saturday Night in Office Christmas Party. Snuje tudi pilotsko epizodo za TV serijo Guidance.

Simon Kinberg (scenarij, producent) je še med študijem prodal izvirno zasnovo za film hiši Warner Brothers in nato pisal scenarije za Disney, Sony in Dreamworks, pri tem pa sodeloval z imeni, kot so Steven Spielberg, Jonathan Mostow, Stephen Sommers in McG. Za diplomsko nalogo na fakulteti je napisal scenarij za film Mr. and Mrs. Smith z Bradom Pittom in Angelino Jolie. Leta 2005 ga je revija Premiere razglasila za novega vplivneža leta med scenaristi, revija Movieline pa ga je nagradila z nagrado za scenarista novinca. Že naslednje leto je pomagal napisati scenarij za X-Men: The Last Stand, ki je postal najbolj uspešni film v franšizi. Leta 2008 je spisal in produciral film Douga Limana Jumper for Regency, nato Sherlock Holmes Guya Ritchieja in izviren scenarij za režiserja J.J. Abramsa. Produciral je tudi X-Men: First Class in novo Disneyevo verzijo pravljice Cinderella. Na TV sodeluje z Jerryjem Bruckheimerjem in studiem Warner Bros. Television. Njegovo produkcijsko podjetje Genre Films ima pogodbo s studiem 20th Century Fox.

Marcus Gautesen (zgodba) se je zgodbe domislil, ko je s svojim najboljšim prijateljem še živel v dvosobnem stanovanju v italijanski četrti v New Yorku. Bila sta brezposelna, zato sta se odločila, da oba spita v eni sobi, drugo pa oddajata v najem. Najela jo je prelepa Francozinja in med prijateljema je hitro prišlo do razdora, saj sta se oba na vse kriplje trudila, da drug drugega sabotirata pri poskusih, da novo sostanovalko zapeljeta. To je bila vojna. Marcus že piše nov scenarij za romantično komedijo.

Robert Simonds (producent) velja za enega najbolj plodnih hollywoodskih producentov; za seboj ima prek 30 celovečercev, ki so doslej navrgli že prek 3,5 milijard dolarjev.

James Lassiter (producent) je leta 1998 združil moči z Willom Smithom in ustanovil produkcijsko in menedžersko podjetje Overbrook Entertainment. Lassiter, ki je kariero začel v glasbeni industriji, skrbi za filmske in TV projekte. Trenutno dela na Shyamalanovem filmu 1000 A.E. z Jadenom Smithom in na novi verzijo muzikala Annie z Willow Smith, pri katerem bo podjetje sodelovalo z Roc Nation reperja Jay Z-ja’s Roc Nation. Za TV njegovo podjetje sodeluje s Sony Pictures Television pri pogovorni oddaji Queen Latifah in pri projektu za zdaj še neznanim naslovom za ABC. Med drugimi je Lassiter produciral filme Karate Kid z Jadenom Smithom in Jackiejem Chanom, Hancock z Willom Smithom in Charlize Theron, I Am Legend, The Pursuit of Happyness (nominacija za oskarja za Willa Smitha), Hitch, Saving Face z Joan Chen, Ali, v katerem se je Smith prvič potegoval za oskarja, Lakeview Terrace, The Secret Life of Bees, Seven Pounds, ATL in I, Robot. Bil je izvršni producent TV serije All of Us, kot glasbeni izvršni producent je sodeloval pri posnetkih Wild, Wild West in Men In Black, za gledališče pa je produciral dramo Jitney Augusta Wilsona.

Will Smith (producent), dvakratni nominiranec za oskarja, ima za seboj neprimerljivo kariero na filmu, TV in glasbenem prizorišču. Prvič se je za oskarja potegoval v vlogi legendarnega Muhammada Alija v Mannovem Ali, drugič v drami po resničnih dogodkih The Pursuit of Happyness. Igral je še v uspešnicah I Am Legend, Hancock. I Robot, Independence Day, Men in Black, in Men in Black II. Ne omejuje se zgolj na igranje; s partnerjem Jamesom Lassitrom je prek njunega podjetja Overbrook Entertainment med drugimi produciral filme Hitch, The Pursuit of Happyness, The Secret Life of Bees, Seven Pounds, Lakeview Terrace in The Human Contract, ki je celovečerni režijski prvenec njegove soproge Jade Pinkett Smith. Bil je tudi izvršni producent filma Karate Kid, pred kratkim pa je posnel Men in Black 3 in se pripravlja na snemanje 1000 A.E. Kot glasbenik ima že štiri grammyje – za pesmi Parents Just Don’t Understand, Summertime, Men In Black in Getting Jiggy Wit It. Udejstvuje se tudi na dobrodelnem področju; predvsem se zavzema za šolanje otrok, za kar skrbi prek sklada Will and Jada Smith Family Foundation, ki sta ga s soprogo ustanovila leta 1997. Je tudi ambasador sklada Nelson Mandela’s 46664 Foundation, afriškega odgovora na krizo z aidsom. Leta 2008 je postal član nacionalnega odbora Malaria No More, ki skuša preprečiti smrti zaradi malarije. Smith dolga leta sodeluje tudi s kampanjo Make a Wish, ki že prek 15 let izpolnjuje želje otrokom, ki jim preti smrt. Poleg vseh ostalih priznanj je Smitha počastil Muzej gibljivih slik, dobil pa je tudi nagrado Simona Wiesenthala za človekoljubnost za svojo »predanost izobraževanju, kulturni raznolikosti in družbeni odgovornosti.«

Komentarji

29.1. 2012 ob 4:28

po opisu sodeč bo super :D

— nyan
3.2. 2012 ob 7:01

bi bilo enkratno, če bi premiera filma bila na Valentinovo...

— gilraen815
9.2. 2012 ob 8:58

pa bo na Valentinovo, hvala Kolosej!!!
sem že kupil vstopnici...

— gilraen815
15.2. 2012 ob 16:53

Prosim, prosim, a ga lahko daste še v Komuno?

— Miša
15.2. 2012 ob 18:57

film je zelo zelo dober in zanimiv ..priporočam ogled res presenečeno zadovoljna.. akcija romantika in komedija vse je prikazano pa se naslov so zadeli..

— maja2
16.2. 2012 ob 20:08

Tom Hardy!

— hanna
17.2. 2012 ob 12:44

Tom Hardy, ki je doslej igral v ODLIČNIH neodvisnih art filmih, bo torej odslej v usranem pocukranem ameriškem akcijskem popkornu. Škoda in sramota.

— Janez
22.2. 2012 ob 19:16

Janez.. a zate je Princeskin dnevnik neodvisen art film? No men se zdi tok pocukran, da mi kr loh inzulin predpišejo;)
Drgač pa ja, a je film ql?

— Ana
24.2. 2012 ob 16:04

FuŁ vr€i j€ prłporoČ@m :**

— Linnxxie Mijaaw:333
29.2. 2012 ob 10:08

Po dolgen času spet ena ful vreji komedija, res vredna ogledla, zelo se nasmejiš ;)

— Petra
2.3. 2012 ob 17:51

Ana, v Princeskinem dnevniku je igral Chris Pine in ne Tom Hardy.

— ABC
24.3. 2012 ob 18:58

ful dobr film prporočam ogled :D

— Frodo
4.4. 2012 ob 19:51

men je tko tko bl beden kot dobr

— larica

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.